Oldal kiválasztása

Minden étkezésben ott lakozhat a lélek, egy különös varázs; elég hozzá egy csöppnyi odafigyelés, képzelet és figyelmes gondoskodás.

Thomas Moore

 

Alapvetések az étkezéshez - böjtön innen, böjt alatt és böjtön túl

Bár mindenki tudja, hogy a böjt nem az ételről szól, mégis a legfontosabb kérdés: mit ehetek? (A külvilág is azt szokta kérdezni: most akkor ezt megeheted, vagy ezt nem szabad? Miért sanyargatod magad?)

  • Az első alapvetés: étkezésről való lemondással még senki nem lett jobb ember, nem világosodott meg – maximum anorexiás lett. Tehát nem jogosít fel senkit semmiféle táplálkozási irányzat követése arra, hogy a többiek fölé emelje magát.
  • A második alapvetés: azt eszel, amit csak akarsz. Böjt alatt is. Dönthetsz úgy, hogy visszafogottan táplálkozol. Ez egy tudatos döntés – nem diktátum. Tehát azt eszel, amit csak akarsz, nincs olyan, hogy nem lehet. Olyan van, hogy úgy döntöttem, 10 napon át adok esélyt a testemnek is az elcsendesedésre, a regenerációra. Azért, mert így döntöttem, így akarom csinálni.

Minden más ezután jön csak.

Lemondunk az alkoholról, a cigarettáról, a kávéról, a fekete teáról és minden tudatmódosító szerről. Fizikailag azért, mivel a májat is megtiszteljük azzal, hogy kimenőt adunk neki, hogy elvégezze az önregeneráló munkát, másrészt azért, mert kifejezetten fiatalítólag hat az alkohol és a cigaretta elhagyása. Ezek szárítják a testet, gyorsítják az öregedés folyamatát. Tehát amikor úgy döntesz, hogy 10 napra (vagy akár hosszú időre) elhagyod ezeket a szereket, gyakorlatilag lassítod az öregedési folyamatodat. (Lehet ennél sokkal többet is tenni, mint olvasod majd, de ez az apró lépés is sokat segít. Ráadásul az alkohol nagyon hizlal.)

Lemondunk a húsról és a tejtermékekről – ebben az esetben nem azért, mert állatvédők vagyunk, hanem bizonyított tény, hogy a lelki elcsendesedés az állati fehérjementes táplálkozás mellett lényegesen egyszerűbb. Ezen túl az ipari állattenyésztés (elég ronda kifejezés) sok olyan kémiai anyagot (antibiotikumot, hozamfokozókat, növekedést serkentő hormonokat…) juttat a szervezetünkbe, ami már szerencsétlen állatnak sem volt jó. Európában sokkal jobb egyelőre a helyzet, mint az USA-ban, de azért illúzióink ne legyenek! Ezen túl sajnos a tejtermékek fogyasztása növeli a szervezetben a gyulladásos gócokat. A legtöbb felnőtt pedig eleve laktózintoleranciával bír – tehát a savanyított tejtermékeket tudja csak feldolgozni a szervezete kisebb mennyiségben. Amikor napokra kiiktatod ezeket a tápanyagokat, ezen gócok száma mérhetően csökken.

Lemondunk a finomított élelmiszerekről: fehér liszt, félkész ételek, péksütemények… (Ezeket amúgy is érdemes minimalizálni.)

Lemondunk a cukorról, és még inkább a cukorpótlókról. Ez utóbbi komiszságok sokkal nagyobb galibát okoznak, mint maga a cukor. Ha édesítés: méz, természetes szirupok (rizs, agavé, juhar…) Tényleg, szokj le ha lehet, végleg a cukorpótlókról. Becsapja a szervezetedet: édes ízt érzékel, így megindul az inzulintermelés, de az inzulin nem talál ott semmit. Az édesízőszerek a bélflóra megváltoztatásával növelik az inzulinrezisztenciát. Ennek a magasabb inzulinszint, a fokozott raktározás, és így az elhízás a következménye. Ezen túl kifejezetten káros a mikrobiom számára. Tehát inkább válts életmódot, keress egészséges édesítőszereket. Ha az ízlelésed hozzászokik a természetes ízekhez, akkor amúgy sem kell annyi édesség…

Jaaajjj, de akkor mit egyek? (Ezt ugye nem kérdezzük, komolyan Európa közepén :)?)

  • Gyümölcsöt: almát, körtét, aszalványokat (nem cukrozottat) Jelenleg ez a két gyümölcs, ami természetesen eláll.
  • Zöldségeket: répa, burgonyafélék, édesburgonya kifejezetten, karfiol, brokkoli, káposztafélék, magcsírák, saláta (ez ugyan nem természetes ezen időszakban, de ennyi komiszságot talán megengedhetünk…) cékla, sütőtök,
  • hüvelyeseket: babok, lencsék (tudom, tudom… most épp az aktuális táplálkozási irányzat ördöginek kiáltotta ki… Azért köszi, a Mexikóiak jól vannak… Másrészt Európában mások a sztenderdek, mint Amerikában. Tehát nyugodtan egyél hüvelyeseket – amennyit eszel, attól bajod nem lesz.)
  • csonthéjasokat: dió, mogyoró, napraforgómag, tökmag… Mennyiségre óvatosan azoért! Jó hasznot tesz egy precíz konyhamérleg, és a kalóriászámláló…
  • gabonaféléket: köles, rizsfélék (rengeteg van!), zab (és a zabliszt), amarant, quiona, chiamag…
  • tofu (No nem napi szinten, de heti egy alkalommal bőven rendben van)
  • savanyított, fermentált ételek (legegyszerűbb és olcsó megoldás a savanyú káposzta.)
  • Sűrített paradicsomszósz…
  • vegaföl, vegavirsli (amúgy ha bemész egy bioboltba, rengeteg ízletes növényi étel van.

Tehát most sem halunk éhen. Ennyi hozzávalóból bőven egy hónapra való recept összeállítható. Bár lelki szinten kifejezetten javaslom a közösségi média használatának minimalizálását, itt mégis javaslom a Pinterest receptjeit. Azonnal csábít, hogy elkészítsd ezt meg azt aztán amazt…

Alapsajtkrém

Sajtkrém sörélesztő pehelyből (B vitamin komplex)

Ebből sem tudok eleget készíteni. Azzal kísérleteztem, hogy a sörélesztő élesztőíze ne üssön át. Ez a recept a bevált alap:

25 g söréletsztő pehely

5 dkg vaj, vagy olvasztott vega margarin

1 ek víz

30 dkg vegatejföl (vagy a későbbiekben tejföl)

Ízesítő opciók: apróra vágott póréhagyma ízlés szerint (bőven mehet bele, nagyon jót tesz neki), fokhagyma, porított vargánya, egy nagy csokor petrezselyem, bazsalikom, egyéb zöldfűszerek.

Ez a sajtkrém nálunk alaptartozéka a hűtőnek. A sulis uzsi pillanatokon belül elkészül, egészséges, és finom. Ja, és filléres kence…

Céklasaláta

Ez a saláta szintén egy orosz alapétel. Régen tanultam egy barátnőmtől – azóta kihagyhatatlan téli étek az asztalon. Egészséges, és finom. Bevallom, megpróbáltam nyersen is – nekem úgy nem jött be. Azért ha szereted a nyers ételeket, próbáld ki.

  • a céklát tiszta vízben egészben megfőzöd.
  • kicsit hagyod meghűlni, meghámozod, és ha van reszelő géped, nagy lukú reszelőn lereszeled. Ha nincs, egyszerűbb, ha kis kockákra vágod. (Pirosra fogja a kezed, de könnyedén lekopik.)
  • Legalább egy fél fej fokhagymát összenyomva belekeversz a céklába (mondom, az oroszok nem viccelnek…) Én sokat teszek bele, mert egyrészt szeretem, másrészt jótékony hatása van.
  • Veganéz (böjt után majonéz) ízlés szerint tehetsz bele tejfölt vagy joghurtot is. Én nem szoktam.
  • Hagyd érni! Legalább fél nap jót tesz neki a hűtőben – ha kibírod addig. Ha nem, és azonnal fogyasztod, akkor erősebben fogod érezni a fokhagyma ízét.

Böjttől függetlenül: a téli időben nagyon finom és egészséges étel sütőben egybe sült krumplival.

Levesek darabos zöldségből

Csak a képzelet szab határt! 3 ajánlott recept. Mindegyik olcsó, és ízletes. Nekem soha nem sikerül eleget főznöm belőlük. (Szerintem párolog…)

Ez az étel rengeteg rostanyagot tartalmaz. A savanyúkáposzta eleve serkenti a bélmozgást – kifejezetten jó étel a böjthöz.

  1. Savanyúkáposzta leves (korhelyleves egyszerűen és gyorsan) Fontos a jó alapanyag, mint minden ételnél. Figyelj a jó minőségű zsiradékra. Legjobb a hidegen sajtolt napraforgóolaj.1 fej vöröshagymát megfuttatsz egy kis olajon. Párolhatod vízen is, ha érzékeny a gyomrod.
  • 1 fej vöröshagymát megfuttatsz egy kis olajon. Párolhatod vízen is, ha érzékeny a gyomrod.
  • Ráteszed a kis kockákra vágott krumplit (Nem kell sok, 3-4 közepes burgonya)
  • Ezután 2 szál répát karikázol bele – ezeket összepárolod.
  • A megpárolt zöldségekre kerül rá az 1 kg savanyúkáposzta. Alaposan keverd össze, és bőven szórd meg édesnemes pirospaprikával. Forgasd össze – kis lángon, nehogy a paprika odakapjon, és megkeseredjen!
  • Öntsd fel annyi vízzel, hogy bőven ellepje! Adj hozzá egész borsot és köménymagot (kihagyható) Főzd, ameddig a zöldségek meg nem főnek.
  • A végén add hozzá a vegavirslit felkarikázva.
  • Kész is. Vegaföllel, vagy ha az 1. úton haladsz, akkor görög joghurttal tálalhatod.

2. Borscs – az orosz csodaleves

Nem kérdés, hogy a szegénysorban élő orosz muzsik az egyik legtalálékonyabb ember lehetett. Mi nagyon szeretjük az egyszerű orosz konyhát – olcsó, egyszerű, és nagyon ízletes. Ez a recept böjtkompatibilissé van téve. Kipróbáltam többször – nagyon finom! Elrontani nem lehet. Tényleg nem…  Szívesen használják a céklát, a burgonyát és a káposztát. Mi valamiért nem vagyunk ezekkel az ételekkel annyira kreatívak…

  • tegyél fel egy nagy fazék vizet, és dobd bele a vega leveskockákat. (ajánlott mennyiséget) Ez lesz az alaplé.
  • Egy másik serpenyőben zsiradékon piríts hagymát, majd tedd bele a kis darabokra összevágott céklát, burgonyát, répát és káposztát – pirítsd össze őket! (a zöldségeket ízlés szerinti mennyiségben használd. Engedd meg magadnak, hogy kreatívan főzz) Ha félig megfőttek, adj hozzá sűrített paradicsomot. Én 1 dupla dobozzal készítettem, de aki nagyon szereti, felvesz egy nagyobb lábas leves 2-t is.
  • Ezt a keveréket add az elkészült alapléhez. Főzd meg a zöldségeket.
  • Kész. Tálald. Vegaföl, joghurt, vagy a későbbiekben a tejföl mehet hozzá.
  • Bátran készíts sokat! Az orosz hagyomány azt tartja, hogy a borscs annál jobb, minél többször felmelegítik. Tehát jót tesz neki, ha összeérik. Nélunk még nem érte ezt meg, de hátha majd most…

Krumpli-répa leves

Ez nálam az abszolút böjtös leves hosszú ideje. Könnyen emészthető, így kevesebb paprikával és sóval rövidebb böjtök megtörésére kiválóan alkalmas. Egyszerű, magyaros (pedig nem vagyok magyar konyha rajongó) gyors, könnyű, és ízletes.

  • Hagymát futtasd meg jó minőségű olajon, vagy párold meg vízen
  • 1:1 arányú krumpli és répa felszeletelve menjen rá.
  • pirítsd össze, majd hintsd meg alaposan minőségi édesnemes paprikával.
  • öntsd fel annyi vízzel, hogy bőven ellepje, és sózd meg.
  • Főzd meg.

Csírák

Egyszerű, és otthon olcsón előállítható mindenre jó étel. Magas vitamintartalmával, és az éledő növény vitalitásával feltölti a lemerült szervezetet, és életigenléssel tölt el. Bioboltban sokkféle csíráztatni való magot találsz. Talán a legsemlegesebb a lucerna. Elkészítése: egy napra beáztatod egy átlátszó befőttesüvegbe a csírát. Ezután meleg, sötét helyre teszed 24 órára. Átöblíted. Ezután egy gézlappal lefeded az üveget, a nedves magokat fejre állítod, és naponta egyszer átöblíted. (simán a gézen keresztül ráfolyatod a vized, fejre állítod, és magától kicsurog a felesleg. 5 nap múlva fantasztikus élő eleséget tudsz bármely ételed mellé tenni. Akár a smoothie-be is jó.

A krémlevesek világa kimeríthetetlen. A magtejkészítő készülékek általában pillanatok alatt készre főzik az általam ajánlott receptet. Sajnos az enyém szerviz alatt áll, így hagyományos módon főzöm most én is a kedvenc leveseimet.

A receptet a portugálok ihlették. Annyira egyszerű, hogy nem nehéz kitalálni: a szegény portugál halászok és földművesek alapélelmiszere volt a krémleves eszméletlen finom kovászolt kenyérrel.

Alaprecept (a recept összesen 2 zöldségből, fűszerből és vízből áll.):

  • 3 nagyobb burgonya
  • 1 – 1,5 kg alapzöldség (karfiol, brokkoli, cékla, répa, sütőtök, kelkáposzta, zöldborsó (idényben), paszternák)
  • fűszer: kurkuma, curry, só
  • Annyi víz, hogy bőven ellepje.

Megfőzöd, ha a zöldségek puhák, egy kézi mixerrel összeturmixolod. Ha van magkészítő készüléked, akkor beleteszed a dolgokat, megnyomod a krémleves gombot, és ha sípol, kiöntöd belőle a kész finom levest 🙂

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
UA-100566282-1