Oldal kiválasztása

Végül: milyen ételeket hagyunk el?

A böjt időszakára bizonyos ételeket kerülni fogunk, hogy a méregtelenítő rendszerünk szabadon tehesse a dolgát. Nézzük, melyek ezek.

Péksütik, cukros ételek, finomított ételek.

A böjt alatt sokat teszel a testedért, amennyiben kerülöd az alábbi ételeket:

  • minden cukrozott étel – a csoki is!
  • péksütemények;
  • látványpékségek termékei;
  • finomított lisztből készült termékek (kenyér, zsemle, tészták)

Ezek az ételek üres kalóriákat tartalmaznak, nehéz az emésztésük, és teljesen feleslegesek. A cukor teljesen természetes formában fontos a test számára: a gyümölcsökben, zöldségekben lévő cukrok valódi energiaként szolgálnak.

Használható édesítőszerek: különféle természetes szirupok (datolya, rizs, tápióka, juhar), méz, stevia.

A cukor, és a finomított élelmiszerek komolyabb függőséget okoznak, mint gondolod. Hiányában zabálási inger, „megveszek egy kis édességért érzés”, feszültség tapasztalható. Nagyon nehéz lejönni a cukorról. Itt kell a kitartásodat a legjobban összeszedni. Legyen nálad kis aszalvány (nem sok, mert megeszed). Enyhíti a cukoréhséget.

Ami kerülendő: cukor, barna cukor, xilit, eitriol, gyümölcssukor porcukor formában.

Néhány szó a cukoralkoholokról (eitrit és xilit). A természetben is megtalálható vegyület, melyeket laboratóriumokban állítanak elő. Eredetileg azt az előnyét ismerték, hogy kisebb inzulinválaszt produkál a szervezet hatására. Ez a cukorbetegek számára jó hír lehet, ugyanakkor az egészséges szervezet számára aggályos. Hasmenést, puffadást okozhat. Még nem bizonyított egyértelműen, hogy a bélbaktériumok számára nem ártalmas. Nem természetes édesítőszer, hanem egy mesterséges vegyület, melynek az igazi arcát az ipar igyekszik elfedni. Maradjunk a természetes megoldásoknál!

Alkohol - üdítő - kávé

A szénsavas, cukros üdítők eleve nem emberbe valók. Semmi jó hatását nem lehet kimutatni ezeknek a termékeknek a legnagyobb jóindulattal sem. Emiatt túl sok betűt nem is érdemelnek.

Alkohol – bizonyos alkoholfajtáknak bizonyos élethelyzetben lehet akár jó hatása is. Pl a vörösbör, a tiszta pálinka a házipatika része is lehet. Böjtben viszont semmi keresnivalója az alkoholnak az asztalon (na jó, az asztalon lehet, csak ne idd meg.) Támogatod a szervezet méregtelenítő tevékenységét, ne terheld semmiképpen! A böjt bizonyos szakaszában kifejezetten veszélyes az alkoholfogyasztás! Tehát VÉGIG tartózkodj tőle!

Kávé és fekete tea – Mind a kettő stimuláló hatású, ezért tartózkodj böjt alatt tőlük. A kávé elvonási tünetei igen kellemetlenek: fejfájás, migrén, rossz közérzet jelentkezhet 1-2 napig. Aztán elmúlik. Hidd el, fel tudsz ébredni!

És végül a hús

A böjt alapja, hogy nem veszünk húst (se) magunkhoz ezen időszakban. Fedezd fel az egészséges gyümölcsöket, zöldségeket, gabonaféléket. Meglepődsz, hogy mennyire kitágul a világ, és egy pillanatig sem éhezel.

Ez a program nem kíván senkit vegetáriánussá vagy vegánná nevelni. A böjt periódus arról szól, hogy kicsit befelé fordulsz, és a világi hedonizmushoz köthető dolgoktól tartózkodsz. (Na jó, a szerelmeskedésről ne mondj le 😉 A szervezetednek megadod az öntisztuláshoz való segítséget. A hús nehezen emésztődik, sok mellékanyag marad belőle a testedben, amit az ipari állattartás csak nehezít.

A növényi étrendtől még nem halt meg senki, főleg, ha csak 46 napig kell kibírni 😉

Mintaétrend - Intermittent Fasting esetén.

Fontos alapelv:
Az étkezési időablakot Te határozod meg. Vagy a reggelit, vagy a vacsorát hagyod el. Alapszabály: 16 óra böjt, 8 óra étkezés. Az étkezős időszakban azonban mindent be kell vinned, amire a szervezetednek szüksége van! Ha kemény edzéseid vannak, akkor azokat figyelembe véve szükséges a kalóriát, és a kellő mennyiségű szénhidrátot / fehérjét / zsírokat bevinni. Téveszme: ebben az időszakban bármit eszek, nem fogok hízni. Tény: a fontos, egészséges alapanyagokat kell bevinni ebbe az időszakba sűrítve!

Ha a vacsorát hagyod el:

reggelenként gyümölcstál vagy smoothie vagy zöld turmix a gyógytea után. A délelőtt folyamán alma, aszalt gyümölcs, dió, kesudió, mandula vagy sótlan mogyoró (nagyszerű fehérjeforrás!).

Ebéd: zöldségleves idényzöldségekből, tofu, zöldség ragu, párolt gabonaféle. Készíthetsz rakott zöldséget, édesburgonyát. Még ha fogyasztasz tojást, és tejterméket, akkor gazdagíthatod vele az ételt. Különféle zöldséges wrapot, pitát bátran fogyaszthatsz!

Uzsonna: saláta érleletlen sajttal és magokkal. Zöld leveles salátafélék, érleletlen sajt, tökmag, napraforgó mag, és valamilyen magolaj. Esetleg ha találsz bio paradicsomot, gazdagíthatod vele a salátádat. Szintén jó opció a gyökérsaláta: reszelt cékla, répa, zeller, alma magolajjal leöntve. Amennyiben nem szereted a nyers céklát, jó lehetőség ha megfőzöd, lereszeled, és joghurttal, fokhagymával ízletes salátát keversz belőle. Ebből ehetsz sokat is. A salátához kovászolt kenyeret, vagy jó minőségű bio magos kenyeret (Lidl, Aldi, Spar árul kis szeletekben) fogyaszthatsz.

Záró étkezés: babkrém, túrókrém, tojáskrém falafellel, sült tofuval, pirított gombával, zöldségekkel pitában, vagy kenyérrel. Eheted körettel is: leginkább quiona, kukoricadara, amarant a javasolt.

Amennyiben komolyan sportolsz (tehát nem csupán hobbi szinten), akkor edzés után fogyassz vegán fehérjét, vagy mrp-t. Ebben az esetben az utolsó étkezés 16:00-kor van.

Ezután csak víz, és gyógytea.

Amennyiben a reggelit hagyod el:

Első étkezés délben. Amennyiben cél a súlyvesztés, a kardio edzést délelőttre időzítsd! Első étkezés ha edzel: mindenképp fehérjedús legyen. Ha fogyasztasz vegán fehérjét, és az izomépítés a cél, edzés után délben fogyaszd el. Ha nem, akkor hüvelyesek, az első héten túró, tofu, spenót, barna rizs felhasználásával készült egytál étel javasolt. Jót tehet a magtejjel készült chia mag puding. Ha nem cél a súlyvesztés, ill. nem komolyan edzel, akkor gyümölcs smoothie, vagy zöld turmix a munkahelyeden egyszerű, és könnyen felszívódó ebéd lehet. Bátran fogyassz almát, akár többet is.

Uzsonna: Ha ebédre gyümölcsöt fogyasztottál, akkor ez lesz a legerősebb étkezésed. Készíts tartalmas egytál ételt gyökérzöldségekből, tofuból, különféle gabonákból. Mellé jól esik a zöldsaláta. Ezt a kombinációt gyakorlatilag számolatlan mennyiségben lehet elkészíteni. Ezen túl jól eshet egy zöldséges-tofus-túrós wrap joghurtos öntettel. Gyors, egyszerű és finom.

Vacsora: több lehetőséged van: saláta érleletlen sajtokkal és kovászolt kenyérrel. Zöldséges kása. Savanyú káposzta gabonával összefőzve, joghurttal megcsurgatva. (gyors, olcsó, finom, és jót tesz az emésztésnek).  Legutolsó étkezés vége legkésőbb 20:00 órakor!

 

Mintaétrend - ha hagyományos ritmusban étkezel

Ha hagyományos ritmusban étkezel, akkor is érdemes figyelni arra, hogy ne érezz teljes teltségérzést az étkezések után

Reggeli: Első a gyógytea. Utána: mindenképp gyümölcs, smoothie vagy zöldturmix max. 0,5 L Almából 2 lemehet, ha jól esik.

Tízórai: Kevés sótlan, pirítatlan mag: dió, mandula, mogyoró, kesudió. Ha van mérleged, akkor max. 5 dkg. Tudom kevés, de hidd el, bőven elég!

Ebéd: általában zöldségfélékből, és gabonákból készült egytál ételt javaslok. Bátran piríts hozzá tofut, vagy keverj ki fűszeres túrót, és tálald mellé. Gyorsan elkészülsz vele, és magaddal tudod vinni. Az adag javasolt mértéke: 50 dkg. Készíthetsz zöldsalátát.

Uzsonna: Cukrozatlan aszalt gyümölcs. 5 dkg bőven elég!

Vacsi: ehetsz hagyományos kovászolt kenyeres, salátás, érleletlen sajtos vacsorát, vagy kásafélét. Ilyenkor azonban sós kását készíts magadnak, gyümölcsöt este már nem javasolt fogyasztani.

 

És végül a víz

Vannak konkrét ajánlások a vízfogyasztással kapcsolatban különféle diéta megközelítéseknél. A tény az, hogy ha túlságosan erőszakolod a vízivást annak ellenére, hogy jól esne, árthatsz is magadnak.

Alapelv: igyál vizet, amikor csak eszedbe jut – és jól esik. Ha sikerül, napi 1,5 – 2 liter a megfelelő. Ugyanakkor ha azt érzed, hogy nem esik jól, akkor ne igyál! A test mindig jelez – akkor is, ha nem a direktívák szerint működik.

Ha azt érzed, hogy nem ürül a testedből a víz, és vizesedsz, az komoly egészségügyi probléma oka is lehet. Azonnal jelezd nekem, ill. fordulj orvoshoz!

Tehát felkészülni, vigyázz … BÖJT!
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
UA-100566282-1