
És végül az étkezés…
Életváltoztatásról szól az írás, nem tiltásokról!
Tehát itt a sokat várt böjt, a tilalmak időszaka. Vagy mégse?
Az elmúlt évek sok tapasztalattal bírtak számomra is. Idén ezeket, és az azóta tanultakat beledolgoztam a programba. Remélem, egy egyszerűbb, átláthatóbb, és boldogabb rendszert tudok átadni nektek.
Alapvetések:
- Böjt során CSAK a felesleges dolgokat hagyjuk el;
- A változtatás a saját akaratodból történik a saját feljődésedért, egészségedért. Olyan szavak nem lesznek, mint a „tiltott”, „nem szabad”. Helyette a „javasolt” „ajánlott” használandó a saját nyelvezetedben is. Megváltozik az egészhez való hozzáállás magad és a környezeted számára is.
- A böjt egy egészséges életforma időnként visszaköszönő gyakorlata. Tehát nem random éhezés, hanem egy egészséges életforma ciklikusan visszatérő eleme.
- Minden böjt más – a jelenlegi állapotodtól, megértésedtől, céljaidtól függ a tartalma, formája.
- Minden ember más, ezért nincsenek erőszakos direktívák. Alapelvek vannak, amit a saját ízlésed szerint aktívan NEKED kell személyre szabni.
- Minden ajánlásnak oka van – a böjt a tanulás időszaka is magadról, a társadalomról, a világról.
- Lemondani csak az tud, akinek „van”. Légy büszke a böjtre!
- Ha Te elhatároztad magad, a környezet tisztelni fogja a kitartásod és a célod általában. Amennyiben nem, gondolkodj el, mennyire támogató a környezeted egyéb helyzetekben.

MIT EGYEK?
Ha egy szóval kellene összegezni: élő, életet adó ételeket.
Melyek ezek?
- gyümölcsök, melyek itthon teremnek, és tartósítás nélkül megkaphatók (alma olcsó és jó megoldás)
- zöldségek minden mennyiségben (amit a piacon a termelőtől idényjellegűen meg tudsz venni)
- salátafélék minden mennyiségben. A piacon már kapható a bébiparaj, saláták, rukkola… Rövidesen hajt a gazként számon tartott madársóska, tyúkhúr. Nagyon gazdag vitaminforrás!
- Olajos magvak natúr, vagy magkrém formájában (itthon termők előnyben!) dió, mandula napraforgó mag, tökmag
- Tiszta növényi olajok – tényleg fontos a tisztaság. Tökmag, napraforgó mag, kukorica csíra olaj, lenmag olaj… A lényeg a hidegen sajtolás, és finomítatlan állapot. Piacon, bioboltokban kapható.
- hüvelyesek – nagyon fontos fehérjeforrások! Bab, lencse, csicseri borsó. Szintén piac. Olcsó, tápláló, és finom. A hüvelyesekből és magokból lehet finom pástétomot turmixolni.
- Gabonafélék – a legtöbbet nem használja az átlagfogyasztó. Pedig egészséges, tápláló és egyszerűen elkészíthető ételek alapanyaga. Több gluténmegntes diétába is beilleszthető. Köles, hajdina, bulgur, barna rizs, vadrizs, rozs, zab, quiona, amarant, tönköly, árpa, cirok.
- burgonya – édesburgonya. Inkább az utóbbi.
- savanyú káposzta nyersen, főzve, gabonával, burgonyával…
- aszalványok – mértékkel. Kifejezetten jó a cukormentes aszalt szilva, sárgabarack!
- erjesztett eljárással készült kovászolt (nem kovászos!) kenyér. Tehát olyan kenyér, amely végigjárta a maga erjedési folyamatát. Kézműves pékségekben lehet kapni.
- Rizstészta, kukorica tészta, üvegtészta, tönköly tészta – olcsó, ha saját magad készíted, de kapni is lehet.
- bio paradicsomszósz, sűrített paradicsom.
Felvezető szakaszban, a vesetisztítás alatt a fentieken kívül még egyél, ha kívánod:
- savanyított tejtermékek (joghurt, túró, gomolya sajt, kecskesajt)
- természetes vaj
- tojás
- vega „húskészítmények” (gabonakolbász, burizer…)
- esetleg házi tej, ha nagyon kívánod.
Ezeket javasolt a második, a májtisztítás alatt elhagyni.
Mint láthatod, rengeteg étel ehető 🙂 Annyira sok, hogy vigyáznod is kell az ízletes ételekkel. Tehát nézd meg, hogy mennyit, és mikor egyél.

Mennyit?
Az egyik legnagyobb önátverés az, hogy „alig eszek valamicskét”. Nos, amikor a kis konyhai mérleg szembesített az „alig eszek” valós tényével, igen meglepődtem, mekkora adagokat fogyasztok. Szerintem ezzel valószínű, Te is így leszel.
Hirtelen csökkenteni nem érdemes az adagokat. Szépen lassan egy hét alatt csökkentsd vissza annyira, hogy ne legyen „kidurranok” érzésed étkezés után. Megmondani, hogy neked hány gramm ételre van szükséged, nem lehet – életkor, életforma, nem függő. Általánosságban elmondható, hogy ha lassan eszel, az éhségérzés elmúlik, és nem érzed, hogy teljesen tele vagy, akkor jó. A mérleg azért hasznos, mert meg tudod figyelni az összefüggéseket.
Keresd meg a felvezető szakaszban azt a tányért, amely a legmegfelelőbb mérce az „elégséges” táplálékhoz. Akár többet is: egyet a levesnek, egyet az egytál ételeknek, esetleg egyet a salátáknak. A súlykontroll idegölő az elején, de 2 héten belül ráérzel a számodra egészséges mennyiségre. Amennyiben használsz Yazio alkalmazást, ott tudod naplózni a bevitt táplálékot. Ott a kalóriát, és a makro nutrienseket is kiszámítja az alkalmazás – érdekes visszajelzés.
Fontos: a fogyókúrás és sport oldalak tartalmai megzavarhatnak. Néhány javaslat kifejezetten egészségtelen, melyet önjelölt szakértők mondanak egymásnak. A profi sportolók étkezése teljesen más, mint a hétköznapi táplálkozás. A fogyókúrás oldalak pedig bármi áron történő fogyással kecsegtetik egymást sokszor komoly anyagcsere zavarokat okozva. Sajnos több működik is rövid távon – csak visszafordíthatatlan egészségkárosodást okoz. Osztok meg veletek szakmai cikkeket, melyeket tényleg hozzáértők írtak. Persze mindenki azt követi, amit jónak tart – ezt a gondolatot tartsátok csupán jelzésnek.

Mikor egyél?
Két opció van:
- Amikor tényleg éhes vagy. Persze ha túletted magad eddig, akkor folyamatos éhségérzet gyötörhet. Ahogy csökkennek az adagok, az éhségérzet is normalizálódik. Ez alapvetően a legegyszerűbb ajánlás.
Másik: az időszakos böjtölés. Nagyon jó, tartható diéta egészségkárosodás nélkül. Fontos: ha cukorbeteg vagy, kérd ki az orvosod véleményét, Ott más szabályok az irányadók!
Az időszakos böjtölésről megosztok veletek két nagyon jó cikket, melyeket doki írt. Minden felmerülő kérdésre benne van a válasz:
dr Gődény írása mely sportolók számára íródott – ugyanakkor mindenki számára hasznos és érthető:
dr Mátyási Gábor írása – arról, hogy miért is nem működnek a fogyókúrák, aminek kizárólagos célja a fogyás.